شنبه 17 اردیبهشت 1390  11:50 ق.ظ

بقعه امامزاده اسماعیل

امامزاده اسماعیل درطول زمان دچار تغییرات زیادی شده و تاحدودی اثر متروكه و ازبین رفته بود ولی با این حال درسال 1354 شروع به بازسازی این اثر تاریخی،مذهبی شده واكنون ساختمان ونمای فعلی آن بازسازی شده ودر معرض دید عموم قرار دارد.

امامزاده اسماعیل كه بنام مقبره كمال الدین شهرت دارد درجنوب مسجد جامع میانه واقع شده ومتصل به آن میباشد دیوارهای این بناء باآجر ساخته شده وگنبد و روپوش داردكه سطح خارجی آن با كاشیهای فیروزه ای رنگ پوشیده شده است.وسعت داخلی بقعه در حدود 30 مترمربع (5/5*5/5 )وارتفاع آن تاپای گنبد 5/4 متر است.بلندی گنبد6متر میباشد.دردیوار شمالی بقعه دری به مسجدجامع بازمی شود كه دربالای آن كتیبة سنگی موجودوعبات زیر روی آن كنده شده است: الله،محمد،علی،هذه روضه سیدالشهداءكمال الدین بن سیدمحمدبن امام جعفرصادق (ع)در تاریخ سنه 923 ظهورشد.

 

امامزاده اسماعیل میانه

 

پدر بزرگوار امامزاده نیز بنام امامزاده محمدشهرت دارندكه در روستای كندوان قراردارد. این امامزاده با ساختمان كوچك گلی وبا یك نمای ساده وبا یك ضریح كوچك چوبی در روستای كندوان از قدمت وسابقه زیادی برخوردار است.

 منارةبلندی در صحن بقعه با آجر بناشده كه ازنظر استحكام وزیبایی قابل توجه میباشد. ارتفاع مناره 13 متر و محیط قاعده پائین آن 11 متر و تاریخ ساختمان آن آزروی اشعاری كه روی سنگی نوشته ودر بنا نسب شده است بدست می آید.

اشعاری كه روی مناره وجود دارد بشرح زیر است:

لایق بود این منارة زیبــارا                     آباد كنــدبه بانیش عقبــی را

بانی چنین بنا كه یادش بخیر                ماءوی بگیرد جنت الماءوی را

یارب تـونگهــدار با طول بقــا                  هم بنـا و هم بـانی وهم بنـّارا

تاریخ بنای این بنا تاریخ است                با نیم حسابكن  بیفــزا را را

مشهد بیرامعلی  ابن عوض(سنه 1258 هجری)

این مناره  دارای دو كتیبةسنگی است یكی در بالای دری كه از چندین راه پله ای كه در داخل مناره است وشخص را به راس مناره میرساند نصب شده است و كتیبةدیگری كه نمای آن از داخل حیاط بقعه معلوم نیست وباید از سمت كوچه آنرا مشاهده كرد و درنوسازی دیوارهای حیاط بقعه قسمتی از كتیبه در پشت آجرهای دیوار حیاط قرار گرفته  وتمامی كتیبه بوضوح قابل رویت نیست.

این بنا چند سال قبل توسط شخص خیّری  بنام حاج حسن كریمیان با مصالح سیمان و سنگ و موزائیك مرمت گردیده است.

امامزاده اسماعیل  درحال حاضر دارای حیاط بسیار بزرگی است كه دارای چهار درب ورودی به حیاط امامزاده است درپشت بقعه امامزاده روی كاشیهایی قسمتی از یكی ازسوره‌های مباركة قرآن نوشته شده وروبروی یكی از درهای ورودی امامزاده نصب شده است  .

امامزاده اسماعیل هرسال ماه محرم پذیرای عاشقان حسین و عزاداران حسینی وعزاداریهای حسینی می باشد .

هرسال درحیاط امامزاده چندروز به عاشورا و تاسوعا مانده مراسم سوگواری برگزار میگردد . در روز عاشورا با حضور هیئت ها ودسته های عزاداری مختلف در امامزاده و همین طور حضور اقشار مختلف مردم،همگی بیادعاشورا اشك ریخته وبرسرو روی  می كوبند و حسرت می‌خورند.

در روز عاشورا و ظهر عاشورا با حضور عموم مردم عزادار نماز باشكوه عاشورا بیاد نمازگزار روز عاشورا یعنی امام حسین (ع) برگزار می شود. همین طور زیارت عاشورا نیز قرائت می شود.

امامزاده اسماعیل درحال حاضر جزء یكی از  آثار بسیارمحترم در شهر است و تقریبا در مركز شهر قرار دارد . امامزاده اسماعیل هم اكنون با یك ضریح بسیار زیبا پناهگاه بسیاری از دلهای عاشق است و هرهفته پنجشنبه مملو از جمعیت است.


آخرین پست ها
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو